Vanity Fair Cover Story: Jennifer Lawrence, Star without a Script

30. listopadu 2016 v 22:37 | Katie* |  Jennifer Lawrence - Interviews
Já to prostě přiznám - NESTÍHÁM! Sice už budu mít do konce semestru volno ve středy a čtvrtky (vysvětlím v nějakém jiném článku), ale dnešek byl totálně zabitý. Chci si totiž udělat výpisky k předmětům, protože za chvíli začne zkouškové, tak chci zvládnout aspoň jednu zkoušku :D Do toho ještě včera začalo press tour k filmu "Passengers" (tzn. nové fotky a videa) a zítra je nový měsíc, takže bude potřeba udělat nové ankety. No uvidím, jak budu stíhat. V poslední listopadový den jsem aspoň chtěla zveřejnit přeložený rozhovor pro Vanity Fair, na kterém jsem v posledních dnech pracovala. Je sice delší, ale určitě vám ho doporučím k přečtení. Je velice pěkný a navíc tady o Jenn mluví i její kamarádi - třeba Chris Pratt nebo Emma Stone! A navíc se zde dozvíte, jaký bude nový filmový projekt Jennifer!

Za pouhých šest let Jennifer Lawrence proplápolala kolem každé značky hollywoodské slávy bez náznaku jakéhokoliv zpomalení: sci-fi romance "Passengers", která do kin vstoupí už příští měsíc, bude následována filmy se Stevenem Spielbergem, Adamem McKayem a Darrenem Aronofskyim. Za neskutečných okolností se Lawrence snaží prosadit samu sebe jako normálního člověka, ať už to znamená stejnou výplatu, soukromí nebo už nikdy nebýt za družičku.

Bar v Plaza Athénée, elegantním hotelu v Upper East Side, je prázdný až na postarší francouzský pár, který ve dvě hodiny odpoledne popíjí Bordeaux, když se sem přiřítí vysoká blondýnka plná energie. Je to Jennifer Lawrence, na sobě má černý kašmírový svetr, džíny, co jsou na kolenou roztrhané, a černé boty, vlasy má střižené do platinově blond mikáda. Decentní zlaté šperky má kolem zápěstí, krku a na prstech, jejím nejvýraznějším doplňkem je ovšem ochranka, která krouží kolem nás.

Objedná si čaj a vysvětluje: "Ve svém dalším filmu hraju balerínu, takže mým prvním krokem je nepít u každého chodu víno. Ale stejně každý den něco vypiju," dodává ve stejném okouzlujícím nakažlivém způsobu, za který ji Amerika miluje.

Zatímco většina lidí z generace Y se snaží zvládnout svůj dluh za studium a získat zaměstnání, Lawrence, která v srpnu oslavila 26 let, nedosáhla tak úplně hollywoodské snu, jako spíš že ho zničila a znovu vynalezla tím, že se vydala na nebývalou kariérní dráhu. V posledních pěti letech vyhrála Oscara (v roce 2013 za "Silver Linings Playbook"), k tomu má ještě na tuhle prestižní cenu tři další nominace ("Winter's Bone", "American Hustle" a "Joy), sesbírala tři Zlaté globy, vtělila se do superhrdinky pro sérii X-Men, jež si zatím vydělala 4 miliardy dolarů, a byla hlavním tržním tahounem pro "Hunger Games", které mají na kontě skoro 3 miliardy dolarů. Se svým dalším filmem "Passengers", sci-fi romancí od společnosti Sony, se Lawrence připojila k Julii Roberts do elitní ligy hereček, které za film požadovaly 20 milionů dolarů. (Lawrence by také měla dostat 30 % z výdělku filmu.) Zatímco Roberts dosáhla tohoto výplatního vrcholku v 32 letech (film "Erin Brockovich"), Lawence to zvládla o několik let dřív, za pouhých šest let, kdy se z neznámé herečky stala hvězda. (Pro zajímavost: "Passengers" je jejím 20.filmem, zatímco Meryl Streep se ve svém první filmu objevila, když jí bylo 28 let.)

Když už má všechny frančízy za sebou, Lawrence získala příval rolí, které vyplní další kapitolu její kariéry: zmíněnou ruskou balerínu (ze které se stane špionka) ve filmu "Red Sparrow", který bude režírovat Francis Lawrence (poslední tři díly "Hunger Games"); válečnou fotografku Lynsey Addario ve filmu "It's What I Do" se Stevenem Spielbergem; a Elizabeth Holmes, kontroverzní zakladatelku skandály sužované zdravotně-technologické společnosti Theranos, ve filmu Bad Blood s Adamem McKayem. Objeví se také ve filmu "Mother", hororu režírovaném Darrenem Aronofskyim, který se natáčel v létě v Montreálu. "Nerada se probouzím do toho, že nemám co na práci nebo jdu spát s tím, že jsem za celý den nic neudělala," říká Lawrence. "Z toho mám deprese."


Svou první velkou roli získala v devíti letech, když si zahrála roli prostituky v kostelní hře ve svém rodném městě Louisville, Kentucky. Lawrence byla tak neočekávaně věrohodná - "kroutila prdélkou a naparovala se," řekla její máma - že rodinní přátelé řekli jejím rodičům: "Nevíme, jestli vám poblahopřát nebo ne, ale vaše dcerka je skvělá prostitutka." O pět let později byla Lawrence objevena modelingovým lovcem talentů a byla tak dychtivá odstartovat svou kariéru, že odešla dřív ze školy a odstěhovala se do New Yorku.

Minulý rok si vydělala 46 milionů dolarů - druhý rok v řadě se tak stala nejvýdělečnější herečkou - Lawrence tak ušla dalekou cestu z koňské farmy, kde ji a její dva starší bratry vychovávali rodiče. V určitých směrech je to stále dívka, které je přes dvacet let. Je posedlá albem Lemonade od Beyoncé a od režiséra Davida O. Russella, se kterým spolupracovala na třech svých filmech, dostává smsky s citací určité části textu písně, např. "Becky with the good hair". "Zmínila jsem se mu o tomhle albu a on mi tím chtěl dát vědět, že si ho poslechl a zajímá se."

Měla šanci se také osobně s Beyoncé setkat a říká, že v reálu tahle hudební superstar "vypadá jako by spadla z nebe". Kouká se na Real Housewives a píše o tom výkonnému producentovi Andy Cohenovi. (Ze své černé kabelky vytáhne svůj mobil a přečte mi poslední zprávu: "Prosím, nějakým způsobem tohle dostaň do Real Housewives of O.C.: Shannon, tvoje tchýně je megera a máš naprostou pravdu. Meghan, musíš se přestat omlouvat - tyhle ženské se umí hádat lépe než ty. S pozdravem, menstruace Jennifer.") Občas ji přepadne nejistota a pařížskému týdnu mody říká "nejvíc zastrašující čas, kdy jste naživu. Připravíš se v hotelu a říkáš si 'Vypadám dobře'. Pak výjdeš ven, uvidíš outfity lidí, co měří skoro dva metry a řekneš si 'Vypadám jako pytel od brambor. Už nikdy nevyjdu ven'." Ale díky spolupráci s Diorem (která trvá od roku 2012) to nějak zvládá.

Zbožňuje obvyklé ikony, ale čím dál častěji ony osloví jí. Jako třeba když jí Paul McCartney pochválil taneček na Live and Let Die ve filmu "American Hustle". "Myslím, že jsem mu neodpověděla nazpátek," říká. "Jen mi spadla čelist a začala jsem brečet."
"JE TO ŠÉFKA"

Pro Lawrence jsou nepříjemná přirovnávání - mezi skutečnou osobou a neskutečnými okolnostmi - zmírněna skutečností, že si v tomhle byznyse dokázala najít několik dobrých přátel, jako například Emmu Stone, která rozumí bizárnímu nátlaku Hollywoodu. Lawrence a Stone se seznámily přes společného známého Woodyho Harrelsona, který si s Lawrence zahrál ve čtyřech dílech "Hunger Games" a se Stone ve filmu "Zombieland". "Napsala mi, že od Woodyho dostala moje číslo," říká Lawrence. "Odepsala jsem jí 'Jdi do prdele!' A od té doby jsme velice dobré kamarádky." Po tomhle si spolu psaly každý den po dobu jednoho roku. "Přijde mi, že tohle byla naše verze Zápisníku jedné lásky - 365 zpráv." Toto přátelství - mezi dvěma herečkami, které dělí věkový rozdíl dvou let - překročilo ošklivý stereotyp, že všechny herečky jdou proti sobě. "Miluju svou práci," říká Lawrence. "Nevím, co bych si bez hraní počala. Takže pokud je tu někdo, kdo je na tom stejně, mělo by nás to zblížit. Ale záleží na povaze člověka. Emma je normální a milá." V říjnu Lawrence podpořila Stone na speciálním promítání filmu La La Land, kde řekla: "Kdybych nebyla její největší fanoušek, musela bych ji sejmout."

"Tohle asi neví," napsala mi Stone v e-mailu, "ale dřív tu byla chvíle, kdy jsem si říkala: 'PROBOHA, MOJE EGO ZEŠÍLELO, JE TAK SKVĚLÁ, PLNÁ ŽIVOTA A TALENTOVANÁ, JSEM NAHRANÁ, UŽ NIKDY NEDOSTANU PRÁCI, SBOHEM, ŽLUTÁ CIHLOVÁ CESTO'. Pak jsem se uklidnila a připomněla si, že jsme úplně odlišné a že je tu místo pro všechny, i když se jedná o průmysl, který tuhle myšlenku tak úplně nepodporuje." Pokračovala: "Opravdu se máme moc rády a staráme se jedna o druhou jako lidi, ne jako herečky. Když dojde na práci, tak ji plně podporuju a to stejné dělá i ona pro mě, ale vím, že by z nás byly kamarádky, i kdybych se nevěnovaly stejnému povolání."

Lawrence je také věrná i svým blízkým přátelům mimo Hollywood a vždy si udělá čas, aby s nimi oslavila jejich osobní milníky. "Všichni mí přátelé se berou a mají děti," říká a prozrazuje jakou roli už si nikdy nezopakuje. "Svatby jsou super, ale už nikdy nepůjdu za družičku," tuhle roli už má za sebou čtyřikrát. "Musí tu být nějaké odbory pro družičky. Je to hrozné. Jestli mě o to někdo požádá, řeknu 'Ne. Tuhle část života už mám za sebou. Ale cením si toho'. Jestli se někdy vdám, asi nebudu mít družičky. Jak můžu hodnotit své přátele?"

Ne, že by tedy měla čas plánovat svou svatbu. Lawrence - jejíž nejdelší vztah byl s jejím kolegou z X-Menů Nicholasem Houltem - se nyní soustředí spíše na profesionální než romantické vztahy. Pokud jde o děti, Lawrence si vybíjí svou mateřskou lásku na své psí ochránkyni Pippi Longstocking. Vloni na Vánoce předala Lawrence její máma portrét Pippi od 14-leté fanynky z Nového Zélandu. Zprvu Lawrence vyvěšovala tento obraz ve svém domě v Los Angeles jen, když na návštěvu přijela máma, ale pak si uvědomila: "Seru na to. Jsem člověk, co má akrylový obraz svého psa," a hrdě si ho vyvěsila nad krb. "Jistým způsobem, za který se upřímně stydím, jsem psychotická psí máma. Kdybych si ji mohla dát do svého těla a porodit ji, udělala bych to." Kvůli tomu Lawrence vtipkuje, že kdyby měla děti "bylo by to nebezpečné. Moje děti by hrozně žárlily, protože bych stále většinu pozornosti věnovala Pippi než jim."

V posledních dnech jsou Pippi a Lawrence neustále v pohybu - nedávno spolu odcestovaly do Montreálu na natáčení Aronofskyho filmu s Michelle Pfeiffer, Edem Harrisem a Javierem Bardemem. Lawrence chtěla spolupracovat s režisérem filmu "Černá labuť" a tak když dostala nabídku na tenhle projekt, který stále neměl scénář, okamžitě ji přijala. ("Je to vizionář," říká.) Právě v Montreálu dala Pippi k snědku nedojezené žebro, což si později vyžádalo návštěvu veterináře.

Letos na podzim odletěla Lawrence do Afriky s fotoreportérkou Lynsey Addario, která sem přiletěla zdokumentovat přechod jihosúdánských uprchlíků do Ugandy. Ačkoliv ji tenhle zážitek nabídl vzácný závoj anonymity (když se představila jednomu z pracovníků OSN jako Jennifer, on řekl: "Aha, jako Jennifer Lopez"), tížila ji její neužitečnost. "Nejhorší na pobytu tam bylo, že jsem nikomu nepomáhala," říká o humanitární krizi. "Šlo o studium postavy." (Lawrence je také producentkou filmu "It's What I Do", který je založený na biografii Addario.) Lawrence, která v minulosti věnovala velké obnosy peněz různým charitám (včetně částky dvou milionů dolarů, které letos darovala dětské nemocnici v jejím rodném městě), si slíbila, že se do Afriky vrátí v aktivnější roli.

Pippi také s Lawrence odcestovala do Atlanty, Georgie, na natáčení "Passengers", vysoko-rozpočtového projektu, který chtěla nejprve odmítnout. "Mým plánem bylo vrátit se zase na pár let k indie filmům a připomenout lidem a sobě, jak jsem začínala," říká Lawrence, které tímto odkazuje na svůj průlomový film "Winter's Bone", za který v 19 letech získala první nominaci na Oscara. Potom si ale přečetla scénář. "Chtěla jsem říct ne, ale pořád jsem se k tomu vracela."

Film, který údajně stál 150 milionů dolarů, režíroval na Oscara nominovaný Morten Tyldum ("Kod Enigmy") a hrají v něm Jennifer Lawrence a Chris Pratt jako novinářka a inženýr, kteří opustí své pozemské životy kvůli cestě na vzdálenou kolonii. Kvůli mechanické poruše se obě postavy probudí o 90 let dříve a snaží se přežít, zatímco proplouvají vesmírem. Oba herci spolu mají několik jiskřivých milostných scén - Lawrence říká, že jiskření na obrazovce nebylo těžké najít, protože její kolega "by mohl mít chemii i s kaktusem." Lawence se také spřátelila s Prattovou manželkou Annou Faris a dokonce se objevila jako host v jejím podcastě Unqualified. "Myslím, že ženy dokážou vycítit, když chceš utéct s jejími manžely," vysvětluje Lawrence. "Nemyslím si, že ze sebe vydávám tyhle vibrace. Vydávám ze sebe 'Prosím, měj mě ráda!' zoufalství. Což není ohrožující."

Co se týče Pratta, tak říká: "Je to sluníčko. Ve čtyři hodiny ráno jsme si povídali o jeho nekonečně dobré náladě, já jsem oproti němu jako Grinch. Přišla jsem na plac s 'Už žádné úsměvy. Už žádné tancování'." Pratt se smál, když jsem mu tohle předhodila. "Jen je hodně naladěná na své emoce," řekl mi. "Pokud je naštvaná, poznáte to. Komunikuje zcela jasně. Přišlo mi to překvapivě osvěžující. Je hezké pracovat s někým u koho přesně víte, jak se věci mají. Je to šéfka. Je to docela super."
"NAIVKA SE STÁVÁ HVĚZDOU"

Lawrence vždycky nebyla tak asertivní. V loňském roce, kdy byla hacknuta společnost Sony a bylo odhaleno, že mezi herci z "American Hustle" byly velké genderové platové rozdíly, Lawrence na sebe vzala zodpovědnost za to, že si neuvědomila svou cenu a nevyjednávala za ni. "Končím se snahou neustále nacházet 'roztomilý' způsob, jak vyjádřit svůj názor, aby mě lidé měli stále rádi! Seru na to," napsala ve své úvaze pro Lenny, jejíž spolustvořitelkou je herečka Lena Dunham. Ačkoliv Lawrence byla první, kdo uznal, že její konkrétní problémy jako pracující ženy "nejsou úplně ztotožňující", její postoje - o tom, že se více zajímala o to, aby ji lidé měli rádi, než aby sama za sebe bojovala - jsou a její úvaha se šířila po internetu.

"Přijde mi, že v mých 25 mi v hlavě něco secvaklo," vzpomíná Lawrence. "Už není tak děsivé říct, co tím máte na mysli. Vzpomínáš, jak to dřív bylo děsivé? Jako 'Co když si budou myslet, že jsem na ně naštvaná?' A teď je to spíš 'To víte, že jsem naštvaná!'." Po čtvrtstoletí stráveným starostí o tom, jak ji ostatní vnímají, Lawrence zahnula za roh a, jako důkaz poslouží její výdělek za film"Passengers" a pracovní sebedůvěra, začala samu sebe prosazovat. V první části její kariéry byla Lawrencina stoická hrdinka z "Hunger Games" Katniss Everdeen inspirací pro mladé ženy. Dnes už nepotřebuje žádnou postavu, aby posílila publikum.

Ačkoliv získala pár rad od některých oscarových předchůdkyň, jako Shirley MacLaine a Jodie Foster, Lawrence dospěla jako herečka v nepopiratelně nové hranici Hollywoodu - což je zřetelné v upadajícím prodeji vstupenek, rozšíření distribučních kanálů, všudypřítomných paparazzi a fanoušků, kteří pronásledují své idoly po ulicích, aby mohli nakrmit internet novými fotkami. Navzdory těmto nátlakům se Lawrence proměnila z roztomile čisté naivky v sexy hvězdu, aniž by podlehla démonům, které si získali jiné celebrity.

Jejím největším problémem bylo soukromí. A ačkoliv si zvykla na hordy svých fanoušků, dává jim menší varování:"Můžete si myslet, že mě znáte, ale když ke mně přijdete, jste pro mě cizí a já mám strach." Povzdechne si. "Nesmíte narušit mou osobní zonu. Dalo mi hodně práce tohle zvládnout. Ale když jím večeři a někdo ke mně přijde s připraveným foťákem a cvakne fotku, budu k téhle osobě velice neslušná. Pak to uvidí ostatní lidé v restauraci a řeknou si 'Sakra, tohle dělat nechci'. Soukromí je práce na plný úvazek a já ne něm tvrdě pracuji."

Jako součást téhle mise už Lawrence nemluví o svém milostném životě po Houltovi. Nepotvrzuje ani nezapírá údajný románek s frontmanem kapely Coldplay Chrisem Martinem. Nedávno ji bulvár spojil s režisérem Aronofskyim. Nečekejte ale, že by to Lawrence potvrdila. V době neskrývaného přesdílení informací je ona staromodní, perfektně se naučila starodávné umění, jak být osobně diskrétní - vzhledem k jejímu věku a skutečnosti, že je celosvětovou megastar, je tohle obrovský čin. Samozřejmě se s fanoušky podělí o nějaké osobní pikantnosti (třeba když přiznala, že je zamilovaná do Larryho Davise), ale pouze za jejich podmínek.

Pomáhá, že ve světě, kde se všechno měří počtem kliků a likeů, přátel a následovníků, ona zůstává mimo sociální sítě, její jedinou stopou na webu je povinná facebooková fan stránka. Přes její úsilí je stále krmivem pro řadu bulvárních plátků. Nečte si drby ("Snažím se prostě žít v malém imaginárním kokonu"), ale její příbuzní ano - a všem článkům z těchto novin věří, jako zbytek Ameriky. "Bratr se mě nedávno zeptal 'Všichni na internetu si myslí, že už s Amy Schumer nejste kámošky'," říká otráveně. "A já odpověděla 'Fakt, protože všechno na internetu je vždycky pravda'." (Jen tak pro zajímavost, ona a Amy jsou stále kámošky a jakmile se jejich pracovní rozvrhy uklidní, chtějí si spolu zahrát sestry v komedii, ke které také napsaly scénář.) Její osobní internetové zájmy jsou spíše lékařské a často na googlu hledá "legračně vypadající bakterie". ("Jsem si jistá, že to děláš taky," říká s kamennou tváří.) Lawrence říká, že její první přečtená knížka byla "Jak funguje lidské tělo" a ke svým posledním narozeninám si vyžádala knihu o pitvě. Přes její celoživotní zájem říká, že vždycky byla "příliš citlivá", aby se vydala na dráhu medicíny. Nevypadá to ale jako náhoda, že našla jiný způsob, jak studovat lidi - bude je hrát pro film.

Není to ale jen její zvědavost a charisma, které z ní dělají vzácnou hollywoodskou hvězdu - je schopna přilákat masy lidí a získat uznání kritiků. Francis Lawrence (není příbuzný s Jennifer), který režíroval většinu filmů z "Hunger Games" má o Lawrenciných superschopnostech vlastní teorii. "Jen je nejvíc naladěná osoba, jakou jsem kdy poznal," říká. "Je to divné, ale jejím darem je rychle číst v lidech a využít to na obrazovce. Nechtěl bych s ní chodit, protože by vám nikdy nic neprošlo."

"Je neuvěřitelně bystrá," doplnila Stone. "Může být svědkem nějaké události nebo někoho potkat a téměř okamžitě je prohlédnout. Je to ohromující."

Když se o tomhle komplimentu zmíním, Lawrence ho smete ze stolu. Má svůj vlastní způsob, jak popsat svou hloubku vnímání. "Jsem skvělý detektor na kraviny," říká a ponoří své prsty do misky s popcornem. Okamžitě se objeví číšník a beze slova si misku bere. "Už jako malá jsem dokázala poznat, když někdo mluvil kraviny," říká s očima upřenýma na číšníka, který přináší druhou misku s popcornem. "Vidíš, věděli, že ten předchozí popcorn tu už nějaký ten pátek byl," pochlubí se Lawrence, když se její tichá domněnka ukáže být pravdivá. Opět ponoří svou ruku do misky. "Věděla jsem to!"

I když to vypadá, že Lawrence už dobyla Hollywood, oscarová výherkyně má jednu mimohereckou ambici, kterou si přísně střežila. "Chtěla jsem se začít věnovat režii dva roky poté, co jsem začala s herectvím," přiznává. "A bylo to stejně tak intenzivní. Jenže jsem neměla čas nasbírat nějakou zkušenost a něco režírovat." Aby se připravila, studovala všechny režiséry, se kterými spolupracovala, od Russella po Aronofskyho, a pečlivě si dělala poznámky. Pravdou je, že Hollywood je teď plný herců, kteří se chtějí objevit za kamerou. Co dělá Lawrence v tomto scénáři vyjímečnou, je, že se o tom odmítá dál bavit.

To je ta věc na Lawrence: může být roztomile skromná vypravěčka Hollywoodu, ale na konci dne není spokojená s pouhou diskuzí. Jak ukazuje její resumé, tahle 26-letá žena by se nejradši hned pustila do akce. S její blízkou budoucností, která je plně nabitá a s její nově nalezenou sebedůvěrou, pravděpodobně o další kapitole Lawrencina života nebudeme vědět nic do té doby, než se odhodlá otočit stránku. "Radši bych to udělala hned," říká a s úsměvem si do pusy hází poslední popcorn.

Julie Miller, autorka interview, o Jennifer: "Je to vtipné, protože její další projekt bude Red Sparrow, kde ztvární postavu ruské baleríny, ze které se stane špionka. Setkala jsem se s ní ve stejný den, kdy jí začaly lekce baletu a jako první přiznala, cituji 'Dneska jsem začala s lekcemi baletu a je to fakt směšné, prostě to nepůjde. Jsem nešikovná. Všichni o mně vědí, že jsem nešikovná a na lekcích musím dělat všechny ty věci (udělá plié) a prostě stát rovně. Přišla jsem tam a hned jsem řekla, že nejsem zkoordinovaná, nejsem ohebná. Nejsem dobrá tanečnice, ale jsem dříč'."

© justa.blog.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama